Mus

4113__499_myszMus innendørs kan være både ubehagelig og skadelig. Musene begynner å søke inn i hus fra midten av august. Mild høstvær kan føre til at musene venter enda noen måneder på å trekke innendørs.

Av de fleste er ikke mus ønsket inne. Mus gnager i møbler, interiør og ledninger og liker å bryte seg inn i matskap. I tillegg kan urin til mus ødelegge matvarer og dyrefor. Konsekvensen av det kan igjen være spredning av sykdommer. Mus formerer seg i høyt tempo, så det er viktig å raskt bekjempe mus som har kommet inn i huset.

For at mus ikke skal komme seg inn i huset, boligen må være godt sikret. Mus trenger bitte små åpninger for å komme seg inn. Gode rutiner i forbindelse med renhold, lagring og avfallshåndtering er viktige forebyggende tiltak som kan redusere mulighetene for musebesøk.

Fakta:
Mus er en gruppe gnagere i musefamilien. I norsk dagligtale brukes ordet mus også om andre medlemmer av musefamilien, eller smågnagere generelt. Artene i slekten Mus blir fra 11 til 21 cm lange.
Mus brukes ofte i forskning, og laboratoriemus kan bli opptil to og et halvt år i laboratoriet. En vanlig mus i naturen lever derimot bare omkring fire måneder. Den vanligste dødsårsaken er predasjon. Katter, villhunder, rever, fugler, slanger, til og med enkelte leddyr jakter på mus

Brunrotte

brunrotte-rattus-norwegicusKjennetegn
Kroppen til Brunrotte (Rattus norvegicus) er mellom 18 – 25 cm, med en hale i tillegg på 15 – 21 cm (kortere enn kroppen, mørk overside, lys underside). Veier mellom 2 – 500 g. Den har en butt snute, ørene er små dekket med hår.

Les mer: Brunrotte

Husmus

husmus-mus-musculusAtferd
Husmus (Mus Muskulus) er meget tilpassningsdyktige, og finnes så godt som alle steder der det bor mennesker. Mus foretrekker frø, korn og kornprodukter.

Les mer: Husmus

Vånd

vaand-jordrotteGenerelt
Vånd (Arvicola terrestris) finnes over nesten hele Europa og Eurasia, og i Norge er den vanlig helt opp til Troms fylke. Man finner den spesielt langs kysten , men også i innlandet og på enger høyt opp i fjellet.

I Norge er vånd kanskje mest kjent som jordrotte eller vannrotte, i Sverige kalles den vattensork mens den i Danmark kalles mosegrise. 

Les mer: Vånd

 kakkerlakker-